In a few weeks or months (gee, I hope I don’t procrastinate that long), I’ll have the opportunity to make more recommendations to schools. Those recommendations? Read on….

Image Source: http://goo.gl/iigBwI

  1. Establish computer lab(s) at a ratio of 11 students to 1 computer in a lab. These should be the most durable, least expensive, longest-lasting desktop computers that will suffice for multimedia tutorial software and Pearson high stakes testing. Before you say it, yes, the world is changing but let’s stop pretending we don’t need desktop computers. Render to Caesar what is Caesar’s.
  2. Provide classroom teachers with a desktop computer and an iPad, at minimum. And, only after consultation with teachers and checking the budget.
  3. Determine the why first. Before buying anything for use with students in the classroom, ask yourself, what is the instructional purpose for that equipment? Map out intended uses.
Once you’ve mapped out what you hope to accomplish with equipment, then take hard look at the kinds of activities that most of us ask our students to engage in. Below is my list of activities and the “tools” (a.k.a. devices) and it would serve me well in these 3 situations:
  1. Podcasting/vidcasting to share what students are learning and creating (all tools)
  2. Creating slideshows, digital stories/poems to share with a world-wide audience (all tools)
  3. Writing and publishing online (e.g. check out the Digitizing the Writing Workshop webinar series) with text, multimedia ebooks, ebooks, print documents.
  4. Creating (teacher and students) and accessing flipped classroom videos
Those 4 types of activities fit into my classroom as a language arts educator. But I bet they would work for most educators and students.

Note: The document below is available for editing online.

Classroom Technology Planning
Special thanks to Steve Philp (@frogphilp) for contributions to the Chromebook column!!
Compiled by Miguel Guhlin (@mguhlin)


Possible Learning Activities
Chromebook
Cost: $279 + $30 for remote management

Android Tablet with KitKat OS
Cost: $399
iPad
Cost: : Check pricing options at bottom of post
Laptop (Mac/Win)
Cost: $1300
Laptop
(Linux)
Cost: $1200
“Coding” or Programming

Scratch
Lots of choices

MIT’s Scratch
Python
Lots of choices
MIT’s Scratch
Python
Lots of choices
Engage in desktop publishing
Pages
Pages
Word Processing, Spreadsheet, Presentation, Drawing Tools
GoogleApps for Education
GoogleApps for Education
Lots more
GoogleApps for Education
iWorks
Office2HD
GoogleApps for Education
iWorks
NeoOffice
Others
GoogleApps for Education
Others
Advanced image editing (e.g. layers, lasso tools)

Several apps
Tons of apps
Photoshop
Others
Screencasting (e.g. Flipped Classroom)
???
Reflection on computer + Quicktime/SnagIt
Quicktime
Video/Audio recording, editing and mixing
Others
iMovie
iMovie
Moviemaker
Others
Drill-n-Practice and/or Tutorial programs (e.g. Edgenuity)
HTML5
Flash
Web-based only
HTML5
Flash
App or web-based
HTML5
App or web-based
HTML5
Flash
Program installer
Web-based
HTML5
Flash
Web-based
TexasSuccess (e.g. iStation, Think Through Math)
Think Through Math
No
No
All
Web-based only
Rich multimedia product creation
Web-based
App or web-based
ExplainEverything app
App or web-based
ExplainEverything
Prezi
Keynote
Powerpoint
LibreOffice
Prezi
LibreOffice

Slideshows
HaikuDeck
GoogleSlides
Haiku Deck
Google Slides
Others
Haiku Deck
Google Slides
Others
Haiku Deck
Google Slides
Keynote
Powerpoint
LibreOffice
HaikuDeck
GoogleSlides
LibreOffice
Video/Audio Conferencing
GoogleHangouts
GoogleHangouts
Skype
GoToMeeting
Adobe Connect
GoogleHangouts
Skype
GoToMeeting
Adobe Connect
GoogleHangouts
Skype
GoToMeeting
Adobe Connect
GoogleHangouts
Skype
GoToMeeting
Adobe Connect
Cloud Storage
GoogleDrive
Dropbox
Others
GoogleDrive
Dropbox
Others
GoogleDrive
Dropbox
Others
GoogleDrive
Dropbox
Others
GoogleDrive
Dropbox
Others


Entry iPad Pricing Options:


Be aware of this pricing:
  • iPad Mini – $279 (10-pack pricing),
  • iPad 2 $379 (10-pack pricing),
  • iPad Air $479 (10-pack pricing).


In my experience, the pricing for the 32gig iPad Air, which is our standard teacher model, is $575.


Make Donations via PayPal below:


Everything posted on Miguel Guhlin’s blogs/wikis are his personal opinion and do not necessarily represent the views of his employer(s) or its clients. Read Full Disclosure

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push([‘_setAccount’, ‘UA-3445626-5’]); _gaq.push([‘_setDomainName’, ‘mguhlin.org’]); _gaq.push([‘_trackPageview’]); (function() { var ga = document.createElement(‘script’); ga.type = ‘text/javascript’; ga.async = true; ga.src = (‘https:’ == document.location.protocol ? ‘https://ssl’ : ‘http://www’) + ‘.google-analytics.com/ga.js’; var s = document.getElementsByTagName(‘script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

Advertisements